"Spotkanie z książką"

Warunki życia współczesnej rodziny sprawiają, że coraz mniej czasu rodzice i dzieci spędzają razem przy wspólnej zabawie. Wydaje się, że w wielu rodzinach telewizor i komputer zastąpił jeden z najbardziej cennych sposobów spędzania czasu, jakim jest czytanie dzieciom książek. Książka dostarcza wiedzy o świecie, systematyzuje i uczy myślenia. Prowadzi do pojawiania się twórczego stosunku do otoczenia. Jednocześnie, kontakt dziecka z książką wpływa stymulująco na jego sferę zmysłową. Książka uruchamia przecież prawie wszystkie zmysły. Może cieszyć oko pięknymi ilustracjami i zdobieniami. W chwili czytania jednak świat wywołany tekstem wysuwa się przed realność .Książka umożliwia dziecku poznawanie świata. Pomaga w kształtowaniu nowych wyobrażeń i pojęć, przekazuje wiedzę o świecie i ludziach. Dzięki książkom dzieci uczą się rozumieć znaczenie nazw, a przez to tworzyć bardziej ogólny obraz przedmiotów. Wiek przedszkolny, to okres tworzenia się u dzieci trwałych nawyków, kształtowania procesów uczuciowych i umysłowych. Dlatego też nasze przedszkolaki wraz z opiekunkami udały się na wycieczkę do Biblioteki w Skorogoszczy po której oprowadziła nas pani Ewa - bibliotekarka. Z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Kilkoro z nich było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami bądź starszym rodzeństwem, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Dzieci miały możliwość przejść między regałami w wypożyczalni ,dowiedziały się jak można stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały i komentowały oglądane obrazki. Takie spotkania umożliwiają dzieciom bezpośredni kontakt z książką, a głośne czytanie zapewnia im wszechstronny rozwój. Żegnając się obiecały, że przyjdą ponownie, tym razem z rodzicami, by zapisać się i wypożyczyć książki. To nie koniec spotkania z książką oraz panią Ewą, gościła ona w naszym przedszkolu w piątek 29.05 , 12.06 oraz 19.06 prowadząc warsztaty dla dzieci z najstarszej grupy. Przedszkolaki miały możliwość poznania w wersji medialnej- Historii książki - od przekazywania sobie informacji za pomocą rysunków na skale po współczesne książki papierowe, książki mówione - audiobook czy książki elektroniczne.

Dzieci i Pracownicy Publicznego Przedszkola w Skorogoszczy serdecznie dziękują pani Ewie za współpracę, oraz profesjonalizm, wiedzę i umiejętności w przekazaniu nam w ciekawy sposób znaczenia książki w życiu dziecka.
Relacja 2015-06-19, 11:35 | autor: Nauczyciele PP w Skorogoszczy