Projekt "Bezpieczeństwo w zimie"

Zimą można się świetnie bawić – lepić bałwany, rzucać śnieżkami, jeździć na sankach, łyżwach i nartach.
Jednak żeby zabawa skończyła się dobrze należy pamiętać
o zasadach bezpieczeństwa.
Od dnia 27.01.2020 r. przez cały tydzień we wszystkich grupach realizowaliśmy projekt pt. „Bezpieczeństwo w zimie”.
Podczas realizacji projektu ustaliliśmy zasady i miejsca bezpiecznej zabawy na śniegu i lodzie.
Wdrażaliśmy dzieci do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i rozsądku podczas zabaw zimowych, a także do zrozumienia przez dzieci konieczności wybierania bezpiecznych miejsc do zabawy.
Dzieci zostały zapoznane z numerami alarmowymi do jednostek specjalistycznych oraz z sytuacjami wymagającymi ich interwencji i pomocy.
Zajęcia edukacyjne z ratownikiem zaplanowaliśmy na 4 lutego.
Poza tym przedszkolaki poznały zimowe piosenki i zabawy ruchowe, wykonały prace plastyczne nt. „Bezpieczne zabawy na śniegu i lodzie”.
Maluchy natomiast w ramach zajęć plastyczno-technicznych wykonały pracę przestrzenną – makietę miasteczka przedstawiającą budynki użytku publicznego.
Podsumowaniem naszego projektu był konkurs wewnątrzprzedszkolny pt. „Jestem bezpieczny”, którego celem było utrwalenie zasad bezpiecznej zabawy w zimowych warunkach, a także rozwijanie umiejętności współpracy w zespole.
Początkowo była rozgrzewka. Następnie zagadki i zadania do rozwiązania indywidualnie i zespołowo.
Był czas również na zabawy ruchowe, wyliczanki i improwizacje do muzyki klasycznej.
Największą frajdą zaś było doklejanie bałwankowi oczu, nosa i guzików z zasłoniętymi oczami. Wszyscy świetnie się bawili, szkoda tylko, że nie ma prawdziwej zimy i śniegu, który sprawia dzieciom największą frajdę.

Krystyna Tabian
wpis edytowano 2020-02-05, 11:30